Na tej stronie...Inno Setup - informacjegóra


Inno Setup to bardzo dobry program Pana Jordana Russella, program do pisania instalatorów. Jego główną zaletą jest to, że jest DARMOWY!
Napisanie instalatora na pierwszy rzut oka może sprawiać problemy, ale praca z programem, po jakimś czasie staje się przyjemnością.
Główne okno aplikacji do złudzenia przypomina najprostszą wersję notatnika, z tą jednak różnicą, że posiada jeszcze przycisk do kompilacji i uruchamiania napisanego przed chwilą instalatora.
okno Inno Setup
Rys. 1 - Okno aplikacji Inno Setup

Pliki programu Inno Setup są plikami tekstowymi o rozszerzeniu *.iss (InnoSetup Script) i podzielone są na sekcje. Każda sekcja wydzielona i oznaczona jest specjalnymi znakami (nawiasami kwadratowymi), np.: [Setup] - jak widać na rysunku.
Każda sekcja zawiera specjalne dyrektywy dla kompilatora. Niektóre dyrektywy są obowiązkowe, a niektóre nie. Na przykład w sekcji [Setup] niezbędne są AppName, AppVerName, DefaultDirName.
Zapewne zauważyłeś, że dyrektywa DefaultDirName zawiera jakieś magiczne słowo w nawiasach klamrowych: {pf} - a oznacza ona, że jest to stała, która zastępuje ścieżkę do katalogu Program Files.

Instalator bez kodugóra


Najprostszym sposobem na utworzenie instalatora własnej aplikacji jest napisanie go za pomocą dostępnych sekcji i dyrektyw w programie Inno Setup.
Załóżmy, że Twój instalator ma za zadanie zainstalować oprócz głównego pliku aplikacji także dwa inne pliki: plik pomocy i readme; dodatkowo do pliku aplikacji (w tym wypadku Kalkulatora) ma zostać utworzony skrót.
Wszystko jest dobrze dopóki aplikacja nie wymaga specjalnych informacji (np. o użytkowniku, klucza rejestracji) lub - najzwyczajniej w świecie - instalator ma umożliwiać typ instalacji (pełny, minimalny, użytkownika).
Nic prostszego! Umożliwienie użytkownikowi wyboru typu instlacji można zrealizować w ten sposób: Oczywiście, z pobraniem danych o użytkowniku lub pobraniem klucza rejestracji nie jest już tak łatwo. Można to zrealizować pisząc odrobinę kodu.
Chwileczkę! - powiesz, a co, jeśli aplikacja musi przy instalacji wprowadzić niezbędne dane do rejestru?
Już odpowiadam - z tym też nie ma problemu! Za wpisanie pewnych wartości do rejestru sytemowego Windows odpowiada sekcja [Registry], np.:

Instalator z kodemgóra

Zacznijmy od najprostszej formy instalatora, w którym kawałek napisanego przez Ciebie kodu będzie odpowiadał za wybór typu instalacji.


Różne przykładygóra
Pozdrawiam
Maciej Łoś